2021 legforróbb óratrendje a zöld szín – íme, 9 az idei legjobb modellekből!

]

Az idei év egyik legmarkánsabb trendje az órapiacon a zöld szín. Kijöttek új modellek és régi klasszikusokat is újraálmodtak zöldben. De miért épp a zöld?

Az idei év egyik legmarkánsabb trendje az órapiacon a zöld szín. Kijöttek új modellek és régi klasszikusokat is újraálmodtak zöldben. De miért épp a zöld?

Egyesek szerint a gazdagságot fejezi ki, mások úgy gondolják, hogy a felívelő környezetvédelmi hullám ihlette meg az óragyártókat. Nem vagyunk egészen biztosak benne, hogy kell-e egyáltalán ilyen emelkedett, mögöttes jelentést keresni a trend hátterében, de egyértelműen ütős az irány, így mindenképp érdemes figyelni, hogy milyen újdonságokkal állnak elő a márkák.

Mint minden területen, az óragyártásban is megvannak a trendek. Vannak olyanok, amelyek a szemnek kevésbé láthatóak, és vannak olyanok, amelyek azonnal feltűnnek. Utóbbi kategóriába esik a már tavaly elindult, de idén berobbanó zöld szín uralma. Számos zöld újdonsággal álltak elő eddig a gyártók – ezekből szemezgettünk.

hirdetés hirdetés

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-Thin Platinum

A Royal Oak modell az AP márka zászlóshajója, így nem meglepő, hogy ezt a modellt használták fel ahhoz, hogy beszálljanak a zöld trendbe. A zöld szín mellett az újdonság a Jumbo elnevezés, de nem egy bumszli, vaskos óráról van szó. Mindössze 8 mm-s vastagságával lélegzetelállítóan keskeny, és különösen nagy dolog ez, ha figyelembe vesszük a szofisztikált önfelhúzós szerkezetet.

A márka elmondása szerint azért lett zöld színű az óra számlapja, hogy erőteljes kontraszthatást érjenek el a 950-es platina tokkal. A színátmenetes hatás különösen jól áll a modellnek. A szálhúzott számlap és az extrém karcsúság mellett az óra különlegességét a fehér arany rakott indexek adják. Visszafogottak, letisztultak, mégis azonnal kiugranak, amint rápillantunk az órára.

hirdetés

Breitling Premier B21 Chronograph Tourbillon 42 Bentley Limited Edition

A Breitling és a Bentley hosszú ideje fennálló partnerségét egy feltűnő új modellel ünnepli. Az új zöld trend mellett a legfontosabb elem az órában az óragyártó B21 nevű önfelhúzós tourbillon szerkezete.

A zöld színnek több oka is van ebben az esetben. A British Racing Green egy olyan szín, aminek története 1903-ig nyúlik vissza, és a Bentley versenyautóin használták, amikor az 1920-as években ezek dominálták a Le Mans 24 órás versenyét. Most újra divatba jött, szóval miért ne? Ez egy nagyon-nagyon limitált kollekció, összesen 25 darabot építenek az arany-zöld órákból. Plusz érdemes megemlíteni a vintage ihletésű mutatókat is.

Cartier Tank Must

Kvarc, egyszínű, újragondolás. Az 1980-as évek megfizethetőbb árkategóriájú Must de Cartier óráinak modern újjászületése ez a modell, ami modern külsővel és valamivel elérhetőbb árral büszkélkedhet.

Az eredeti Must modellek kék, piros és fekete változatban voltak elérhetőek, és míg az előbbi kettőt újraélesztették, a fekete változatot a zölddel helyettesítették, talán a jelenlegi trendeknek való megfelelés érdekében.

Az óra erőssége a minimalizmus. Különösen izgalmas, hogy az egész óra zöld, tehát a szíj harmonizál a számlappal. Emellett a Cartier néven és a Swiss Made feliraton kívül semmilyen szöveg nincs rajta, se a dupla CC logó, se a Must név.

Grand Seiko SBGJ251

A japán gyártó órája nem csak hasraütésszerűen kapta a zöld színt. Japánban mind a négy évszakot hat fázisra, úgynevezett “Sekki”-re osztanak. Ez a legfrissebb Grand Seiko a Shunbunt ünnepli – a virágzást és a tavaszi napéjegyenlőség eljövetelét. Míg a Cartier modellje egyszerűségével hódított, itt épp az ellenkezője adja az óra varázsát.

IWC Pilot Watch Chronograph 41

A kronográf a pilóták elengedhetetlen felszerelése, és még sosem nézett ki ilyen precíznek, ergonomikusnak és aktuálisnak, mint ez az új modell a svájci gyártótól.

A modell korábbi változata merész égkék színnel jött ki, ami kézenfekvő választás volt egy pilótaórához. Akkor most miért a zöld? Valószínűleg az IWC radarján is felbukkant a zöld trend, így ebbe az irányba kormányozták a kreatív gépezeteiket. Az óra erősen mechanikus megjelenésének köszönhetően tűnik ki a tömegből a zöld számlap mellett.

Jaeger-LeCoultre Reverso Tribute Small Seconds

Egy ikonikus óra, amely alkalmazkodott a változó időkhöz. A Jaeger-LeCoultre Reverso modellje ott van a világ legjobb 10 órája között, a téglalap szerkezet és a megfordítható számlap instant felismerhetővé teszi.

A zöld szín ebben az esetben pedig nem csak egy trend. A legelső Reverso modellek 1931-ből szintén zöldek voltak. Emellett a márka elmondása szerint a színt a gyártó Vallée de Joux-ben található központját körülvevő fenyőerdők mélyzöld árnyalata is inspirálta.

A passzoló szín teljes color blocking harmóniát eredményez, de a sugaras lakk számlap ebben a zöld színben az, ami kihozza az óra art deco oldalát.

Patek Philippe Nautilus 5711/1A-014

Az 1976-ban bemutatott Nautilus 30. évfordulóján, azaz 2006-ban mutatta be a Patek Philippe az 5711/1A modellt folyamatosan járó csendes, önfelhúzos óraszerkezettel (sweep seconds), és az azonnal felismerhető, barázdás számlappal, ám ezúttal egy új színt kapott az időmérő. A vadiúj olívazöld szín, ami teljesen új a Nautilus kollekcióban a gyártó reményei szerint egy vonzó újdonság lesz a rajongók számára. Az óra ereje az egyszerűségében rejlik, ami azonban más, mint a Must letisztultsága. A Patek könnyedén vette az új trendet, nem komolykodta túl, így a végeredmény valóban erőlködésmentes lett.

Piaget Polo G0A45005

Hasonlóan a Nautilushoz, a Piaget Polo is egy acél sportóra, amibe a gyártó 1110P önfelhúzós mechanikus szerkezete került. A már-már türkizbe hajló színű órából 888 darab készül.

A Piaget elmondása szerint a választást az indokolta, hogy a gazdag zöld dinamizmusa ezáltal átitatja az ikonikus kollekciót, valamint modernné teszi a vintage-ihletésű dizájnt. Ezzel nem tudunk vitatkozni. Az óra különlegessége a választott zöld árnyalatban rejlik, ami nem a megszokott zöld, és nem hasonlítható a listán szereplő másik órához.

Tudor Black Bay Fifty-Eight 18K

A Tudor megbízható Black Bay Fifty-Eight modelljének Pazar, 18 karátos spinoffja, és szerencsére a szíve megegyezik az elődjével: az önfelhúzós Calibre MT5400 került bele kétirányú rotor rendszerrel.

A Tudor ezt a retró színt választotta, mert szerintük az arany és a zöld jól kihangsúlyozza a vintage stílusú óra eleganciáját. Hozzá kell tenni, a Tudor anyamárkája a Rolex sem hagyta ki idei újításaiból a zöldet, az Oyster Perpetual Datejust 36-ból készített zöld pálmalevéllel mintázott variációt.

A többi órától eltérően itt nem a számlap az igazán nagy szám, hanem az arany tok. A megszokott rikító arany órákkal szemben a Tudor szatén csiszolást választott a Black Bay-hez a matt végeredményért.

Glashütte Original PanoMaticLunar

A Glashütte komolyan vette a zöld trendet, és ők is a zöld számlap-szíj kombóra szavaztak, amit még megspékeltek egy vörös arany tokkal az eddigi acél után. Az új PanoMaticLunar különlegessége, hogy a számlapon a zöld szín a szélek felé egyre sötétedik, ahol már-már feketébe megy át, ez a degradé effektus. A kard mutatók és az indexek szintén aranyból készültek. A számlap a PanoMaticLunar modellek elrendezését követi, vagyis két komplikáció látható rajta, egy holdfázis jelző arany színű Holddal, valamint a védjegynek számító Panorama Date két, egymást nem fedő lemezzel.

Az új modellben ugyanaz a 90-02 automata szerkezet ketyeg a zafírkristály üveg mögött, mint a 2003-ban bemutatott első PanoMaticLunarban. A 40 mm-es számlapon váltják egymást a polírozott és szálhúzott felületek, emellett a robosztus 12,7 mm-es vastagság és a hangsúlyos fülek határozzák meg az óra megjelenését.

hirdetés

hirdetés

Miért éri meg Rolexbe fektetni a válság idején?

]

Több oka is van, de a legfontosabb, hogy a klasszikus karórák mára olyan szűkös erőforrások lettek, mint a nemesfémek. A Rolex pedig egyike a különösen biztonságos befektetési óráknak

Egy nagy gazdasági válság közepén a világ legfölöslegesebb dolgának tűnik karórákat vásárolni. Kivéve akkor, ha ki is számoltuk, mennyire fog megtérülni.

A koronavírus-járvány okozta gazdasági válság ismét megmutatta, hogy a klasszikus karórák gyakorlatilag olyan befektetési eszközzé váltak, mint a nemesfémek, és válság idején az emberek szeretnek pénzt menekíteni az óráikba.

Ennek több oka is van. Az egyik, hogy a nemesfémekhez hasonlóan a klasszikus vagy antik karórák szűkös erőforrások. Ugyanúgy, ahogy nem lehet aranyat sem csinálni (illetve lehet, de többnyire drágábban, mint az arany ára), nem tudunk új antik karórákat sem készíteni. Az új karórák piaca teljesen más mint a klasszikusoké, és gyakran idő kell ahhoz, hogy egy modell ára emelkedni kezdjen.

A másik, hogy a mechanikus karórák gyűjtése egyre elterjedtebb szenvedély és hobbi, amihez lassan többen értenek, mint a tőzsdéhez és a befektetésekhez. Órát gyűjteni nem egyszerű dolog, idő és energia kell hozzá, hogy megtanuljuk, minek van értéke, és mi lesz drágább évek múlva, de még mindig egyszerűbb, mint kitanulni a vállalatelemzést és értékalapú elemzéseket készíteni nagy cégek részvényeiről.

Miért pont Rolex?

A kifejezetten jó megtérülési mutatókkal rendelkező klasszikus karórák között talán Rolexbe fektetni a legbiztonságosabb.

Több oka van annak, hogy a Rolex jó befektetés.

Az első maga a brand. A Rolex a siker általános szinonimája, magát a márkát még azok is ismerik, akik semmit nem értenek az órákhoz. Sőt, azok, akik keveset értenek az órákhoz, gyakran még drágábbnak tartják a Rolexeket, mint amilyenek valójában. Ennek az általános népszerűségnek köszönhetően nem nagyon van olyan Rolex óra, ami az idő elteltével kevésbé keresett darab lenne.

Vegyük példának mondjuk a kék-fekete Rolex GMT II Batmant, amelynek az ára az elmúlt egy évben negyedével esett vissza. Ehhez képest a viszonylag új óra még mindig a bolti ára majd másfélszereséért megy el használtan átlagosan. A Rolexek még akkor is jó befektetésnek számítanak, ha éppen a kevésbé népszerű modellek közé tartoznak.

Ennek a másik fontos oka a hiány. A Rolex egyszerűen nem gyárt annyi órát, amennyit az emberek meg szeretnének vásárolni. A népszerű modellekre sokszor évekig tartó várólista van, ezért szinte azonnal többet érnek a bolti árnál. Az pedig nagyon ritka, hogy valaminek az értéke azonnal magasabb legyen, amint elhagyjuk vele a boltot.

A Rolex brand eddigi teljesítménye alapján ez messze a kevésbé kockázatos óramárkák közé tartozik. Mivel annyira klasszikus modellekkel dolgozik, attól sem igazán kell tartanunk, hogy esetleg kimennek a divatból, pedig ez az, ami az órapiacot időnként különösen volatilissé teszi. A Rolex két évtized múlva is Rolex marad.

Öt év alatt a többszörösét érheti egy műalkotás

]

Hiába a járvány, a műtárgybefektetés lehetősége vonzóbbá vált Magyarországon a BÁV közleménye szerint. Kiemelték, egy Rolex Daytona karóra például az öt évvel ezelőtti árának több mint másfélszeresét értheti, egy Gorka Lívia kerámia pedig megnégyszerezte vételárát ugyanezen időszak alatt.

A hazai és nemzetközi műkereskedelmi piacon is az élvezeti vásárlás volt az aukciókon való részvétel legjellemzőbb indoka 2020-ban.

Az, hogy valaki a szemet gyönyörködtető ékszereket vagy műtárgyakat keresi, természetesen nem zárja ki, hogy közben olyan tárgyakkal gazdagodjon, melyek hosszú távon is őrzik értéküket. Ilyen lehet egy különleges arany ékszer, óra, festmény vagy műtárgy is, feltéve, ha azokat szakértőktől vásároljuk meg, akik hitelt érdemlően bizonyítják az eredetiségüket.

Mint írták, a műkereskedelemben fellelhető alkotások ezen tulajdonságára az elmúlt év kihívásai is rávilágítottak.

Sokan dönthettek úgy, akár magukat, akár a szeretteiket akarták megajándékozni, hogy inkább valami olyanra költik a pénzüket, ami értékálló, sőt, az idővel befektetésnek is kiváló. Így pedig a jövőről való gondoskodás is motivációként szolgálhat egy-egy ékszer, festmény vagy műtárgy megvásárlása mögött. Jó példa erre, ha a sokak által kedvelt és előszeretettel vásárolt elektronikai cikkek értékállóságát hasonlítjuk össze a BÁV árveréseinek egy-egy népszerű darabjával.

A közlemény szerint érdekes eljátszani a gondolattal, amikor legközelebb meg akarjuk lepni magunkat vagy szeretteinket egy ajándékkal, hogy az elektronikai cikkek a 2015-ös áruk töredékét érik jelenleg: egy LCD televízió eredeti áránál 88, egy mobiltelefon 85, míg egy játékkonzol 44 százalékkal ér kevesebbet. Ne legyenek illúzióink afelől sem, hogy ez a pénz nem lenne elég semmire a műtárgypiacon, mert ugyanennyiért már egészen komoly alkotásokat akaszthatunk a falra egy tévé helyett. A nagyon népszerű, ám valódi értéket nem képviselő bizsu ékszerek megvásárlásakor is hatalmas (mintegy 68 százalékos) értékcsökkenésre számíthatunk.

Ráadásul ezeknek az ára is sokszor vetekszik a valódi, nemesfémből készült ékszerekével.

Ezzel szemben, ha megnézzük a hosszú távú befektetési portfóliók kötelező elemét, a félunciás (kb. 14 gramm) befektetési aranytömböt,

az 54 százalékkal ér többet most, mint öt éve.

Egy aranygyűrűnek 77, míg egy igen keresett Rolex Daytona arany karórának 60 százalékkal nőtt az értéke a 2015-ös vételárához képest. A festmények esetében az utóbbi idők egyik befutójának, Czene Bélának a rendszerváltás előtti magyar társadalmat ábrázoló festményei 260 százalékkal emelkedtek. Gorka Lívia, a magyar modern kerámia kiemelkedő alakjának szoborszerű térplasztikái 289 százalékkal növelték értéküket az elmúlt öt év során.

Befektetési szempontból napjainkban világszerte a legnagyobb áremelkedést a kortárs alkotások érik el. A májusi árverásen érdemes tehát ezekre, köztük az absztrakt képek kedvelőinek Gerzson Pál konstruktív formákat ábrázoló olajfestményére figyelniük. De jó befutók lehetnek az utóbbi években rendkívül népszerű ipartervesek is, köztük Nádler István, akinek Firenze című akvarellje 1,2 millió forintos kikiáltási árral indul az aukción.