Pomocí věšteb a magie vybudoval své impérium. Kdo byl ve skutečnosti Christian Dior?

]

U jména Dior se nám hned vybaví francouzská luxusní módní značka, která je na trhu již od nepaměti. Vděčíme jí za mnohé dnešní módní výdobytky: červená rtěnka na běžné nošení, různé délky sukní či proslulé parfémy spojující v sobě jednoduchost s elegancí, ale i skandální vůni femme fatale.

V tomto článku si přečteš: Že jeho kariéra měla mít úplně jiný směr.

Jak se dostal k módě a pro koho pracoval.

Proč během války oblékal manželky nacistů.

Jak se stal z malého ateliéru celosvětový módní dům.

Po kom pojmenoval svou první voňavku a proč.

Jaké revoluční prvky vnesl do poválečné módy.

Proč chodil k věštkyni a jak magie ovlivnila jeho život.

Jak sexuální orientace ovlivnila jeho rodinu.

Proč je jeho smrt nejasná.

Kdo však stál za vznikem tohoto slavného francouzského impéria a co všechno mu obětoval, ví jen málokdo. Velikán módy před 75 lety založil svůj ateliér se stejnojmenným názvem, ze kterého je dnes uznávaná světová značka Christian Dior.

Jeden z nejslavnějších módních návrhářů, který osvobodil poválečné ženy od nudných a stereotypních stejnokrojů, skonal předčasně ve věku 52 let. Začátkem roku by přitom oslavil své narozeniny.

Nezdařená kariéra diplomata

V roce 1905 se v obci Granville v Normandii narodil budoucí módní zázrak. Christian vyrůstal v bohatém prostředí, protože jeho otec pracoval jako výrobce hnojiv, což bylo v té době jedno z výnosnějších zaměstnání. I když měl další čtyři sourozence, právě z něho chtěl otec vychovat diplomata. Přestěhovali se do Paříže a mladý Christian Dior začal studovat politickou vědu.

Studium dokončil, ale začal se věnovat zcela odlišné činnosti. I za finanční podpory otce si otevřel malou galerii umění, v níž vystavoval i Pablo Picasso, Jean Cocteau či Max Jacob. Jeho talent na umění tak každým dnem rostl. Naneštěstí, rodinu postihla vícenásobná tragédie. Smrt matky a staršího bratra následoval krach otcova podnikání. Christian, aby dokázal podpořit svou rodinu, zavřel galerii a zaměstnal se.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa Tell me Dior (@tell_me_dior)

První působení v módním průmyslu

Vedle práce ve Figaro Illustre, pro který dělal ilustrace, prodával své skici. Jeho nadání si všiml návrhář švýcarského původu Robert Piguet a najal ho za svého asistenta. Druhá světová válka však vše změnila a Christiana povolali do vojenské služby.

Po válce se vrátil do Paříže a začal pracovat po boku Pierra Balmaina pro návrháře Luciena Longa. Jako ostatní módní ateliéry, tak i ten, ve kterém pracoval mladý Dior, se musel přizpůsobit poptávce a oblékat manželky nacistických důstojníků a francouzských spolupracovníků, jen aby jejich móda přežila.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa BAZHENOVA Design (@bazhenova_design)

Začátky vlastní značky

  1. prosinec 1946, Avenue Montaigne 30, Paříž. To je datum založení a adresa sídla malé, ale ambiciózní módní značky. To vše díky magnátovi v oblasti bavlněné tkaniny Marcelovi Boussacovi, jehož okouzlila Diorova tvorba už v začátcích.

Jeho debut přišel ani ne po dvou měsících existence módního domu Dior. První kolekce sice nesla jemně matoucí a pro svět mnoho neříkající dva názvy „Huit“ a „Corolle“ (v překladu osm a koruna květu), ale o to symboličtěji vyjadřovaly mistrovské dílo té doby. Editorka magazínu Harper Bazaar Carmel Snow však kolekci překřtila na jednodušší a univerzálnější název „New Look“. I díky této Američance se stal Dior známým i za hranicemi Francie.

V té době se do Paříže dostala i jeho mladší sestra Catherina, která přežila koncentrační tábor, do kterého ji uvrhli pro připojení se k francouzským odbojům. Právě na její počest pojmenoval Christian svou první voňavku kolekce New Look – Miss Dior.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame Príspevok, ktorý zdieľa BRAND IS… (@nasimstories)

Revoluční pohled na módu

Po neustálém šetření látkami v režimu války přišla doslova marnivost. Diorovy šaty množstvím použité látky či zlatých nášivek a lemů přímo křičely po nových časech. Změna nastala i v délce šatů. Zatímco ve válečném období ženy nosívaly kratší šaty a sukně, Christian, právě naopak, sukně prodlužoval a rozšiřoval. Jeho šaty měly úzká ramena, zúžený pás, zdůrazněná prsa a dlouhou, širokou sukni. Zdůraznil přitom ženskost, klasickou eleganci a krásu každé ženy.

Modely Diora chtěly nosit všechny ženy po celém světě. Právě díky módě dokázal i ze střední vrstvy udělat „šlechtu“. Bohaté dámy zas neměly nouzi a dokázaly utrácet za značkové šaty celé majetky. Christian Dior tedy neustále přicházel s novými nápady beroucími dech. Paříž se tehdy znovu stala centrem světové módy.

Každá jeho nová kolekce měla úspěchy. Deset let diktoval a vytvářel legendární módu, která přežívá dodnes. V kolekcích se zaměřoval i na linie ženského těla a světu nabídl H-linii, A-linii a Y-linii šatů. Jeho přehlídky překvapily inovativností. Modelky si na molu se šaty hrály a doslova předváděly mistrovo umění v praxi.

Aby svou módu dokázal lépe přiblížit i zahraničí, 43letý Christian odešel do USA a otevřel tam svůj první zahraniční obchod Dior New York Inc. Během dalších let své podnikání rozšířil do dalších 15 zemí světa.

Převratnou módu zpopularizovali i významné a slavné osobnosti. Diora dokonce pozvali na královský dvůr, aby svou kolekci předvedl britské královské rodině. Král Jiří V. údajně zakázal mladým princeznám Alžbětě a Margaret nosit New Look pro případ, že by šlo o nevhodný příklad. Jméno Dior se však stalo synonymem stylu a elegance.

Náhlá smrt a nikdy neobjasněné detaily

Módní velikán jakoby cítil svůj konec. Když mu bylo přesně 50, vybral si za svého nástupce pouze 19letého Yvese Saint Laurenta, který u něj pracoval jako asistent a v němž viděl velký talent. O dva roky později a jen několik měsíců po dosaženém úspěchu – titulce magazínu Time – Dior náhle zemřel. Stalo se tak v italských lázních v Montecatini, kam si jel odpočinout a nabrat nové síly do další sezóny.

Co se dozvíš po odemknutí? Jak zemřel Christian Dior.

Proč existují různé verze jeho smrti.

Kdy poprvé navštívil věštkyni a co mu vyvěštila.

Proč ho ostatní módní značky kritizovaly.

Kdo z jeho rodiny se stal neonacistou.

V čem tkvěla magie oblíbeného čísla Diora.

Proč byl posedlý květy.

Dřeváky, páskové, boty z šátků a další trendy. Boty jaro

]

Riskantní krok se značce Hermès vyplatil. Návrháři vdechli nový život dřevákům, což jsou nejspíš jedny z nejpodceňovanějších bot vůbec, a ono to vyšlo! Z obuvi, která byla dlouhou dobu přehlížená, se stal nový trend, po kterém rychle skočily módní řetězce. Toužíte do dřeváků vklouznout i vy? Nezapomeňte na chytré párování. Pokud nechcete působit jako ze sedmdesátých let, obouvejte je ke klasickým a uhlazenějším kouskům.

Usedlá Carrie a nepoučitelná Emily: První fotky z natáčení seriálových hitů

]

Minulý týden ovládl sociální sítě první oficiální snímek z rebootu Sexu ve městě, který nese název And Just Like That… Trojice ve složení Miranda Hobbes, Carrie Bradshaw a Charlotte York opět kráčí ulicemi New Yorku a my se zatím můžeme jen domnívat, jaké budou jejich starosti po sedmnácti letech od poslední seriálové klapky, respektive po jedenácti letech, pokud berete v potaz i stejnojmenné (a nepříliš ceněné) filmy. Bude Carrie stále s Božským? A jakou roli tentokrát sehraje Aidan?

Zatím je jisté, že v obsazení chybí Kim Cattrall, která ztvárňovala Samanthu Jones, avšak všechny relevantní pánské postavy by se objevit měly – Mr. Big (Chris Noth), Aidan (John Corbett), Steve (David Eigenberg) i Harry (Evan Handler). Partu doplní také Stanford Blatch, rovněž milovník extravagantních outfitů, a Anthony Marentino, jeho manžel. Pod garderóbou, kterou je seriál vyhlášený, však nebude podepsaná Patricia Field, která kromě Sexu ve městě „stajlovala“ třeba film Ďábel nosí Pradu. Ta se totiž aktuálně nachází v Paříži se seriálem Emily in Paris. A bude zajímavé pozorovat, jak se pod jejíma rukama promění styl hlavní hrdinky.

Emily z roku 2007

Minisukně, podpatky, barevný kabátek, výrazný vzor a navrch toho všeho ještě baret nebo rybářský klobouček. To je ve zkratce módní styl Emily Cooper (Lily Collins), která odjede pracovat coby marketingová asistentka do Paříže, jenž s každou další epizodou diváky čím dál víc dráždil. Emily totiž nadto trpěla stejným nešvarem jako Carrie Bradshaw – skříň jí přetékala luxusními kousky, vůbec ale nebylo jasné, kde na ně vzala. Je totiž známo, že Patricia Field svým hrdinkám dopřává luxusní garderóbu bez ohledu na jejich ekonomickou situaci. Prostě chce, aby byly šťastné a nepřemýšlely, jestli si mohou boty Manolo Blahnik nebo kabelku Dior dovolit. Z natáčení Emily v Paříži 2 Autor: Profimedia.cz

Tvůrci seriálu se alespoň dušovali, že ve druhé řadě Emily Cooper víc splyne se svými chic francouzskými přáteli, první fotky ale naznačují, že opak je pravdou: Snaživá okatá Američanka se vůbec nepoučila, stále nosí tytéž perfektní lokny a přes ně stereotypní baret. Ba co víc, její módní kombinace opět připomínají ustrnulou verzi seriálu Gossip Girl kolem roku 2007. Je to záměr? Patricia Field už dříve svou práci okomentovala, že tohle nemá být typický pařížský styl, ale sen o Paříži.

Šaty za 7, boty za 300?

Patricia Field sice Carrie Bradshaw a její kamarádky v rebootu neobléká, pro magazín Repeller se ale před třemi roky nechala slyšet, že kdyby tuto příležitost znovu dostala, byla by Carrie ještě víc zábavná, aspirační a také pozitivní. První zveřejněné outfity však působily spíše usedle nebo minimálně příliš promyšleně – seriózní střihy, pastelové barvy, drobné gingham kostičky nebo jemný proužek na šatech. Teprve vintage lněný overal z 80. let návrháře Clauda Montany, vyšívaný kabátek Dries van Noten a zvláštní slaměná čapka (nejspíš vintage?) oživily vzpomínku na newyorský eklektický styl, s jakým jsme se loučily v roce 2004. Z natáčení And Just Like That… Autor: Profimedia.cz

Načasování rebootu Sexu ve městě se tak někomu může zdát pozdě („Kdo se bude chtít dívat na trampoty tří zhýčkaných padesátnic?“), z hlediska módy to ale možná nemohlo mít lepší načasování. Zatímco filmy byly přehlídkou blýskavého luxusu, nenasytného konzumerismu a povrchní opulence, současný společenský posun směrem k udržitelnosti by se mohl odrazit i na výběru garderoby hlavních hrdinek. A nejspíš by konečně mohla zase platit jedna nesmrtelná hláška, kterou Carrie pronesla ve druhé sérii: „Příští den jsem byla v Greenwich Village a pátrala po šatech za 7 dolarů, které by se hodily k mým botám za 300 dolarů…“

Outfity ze seriálů Jestli vás zajímá, co přesně mají hrdinky seriálů And Just Like That… nebo Emily v Paříži na sobě, sledujte instagramové účty @justlikethatcloset a @emilyinparisoutfit.